Искам да представя една може би странна закуска. Странна защото Амаранта не е много познат у нас. Този продукт е древна зърнена култура с отлични хранителни качества.
В зависимост от сорта съдържанието на суров протеин в семената варира от 12 до 18%. Семената са изключително богати на лизин, като балансираността на останалите аминокиселини в тях превъзхожда голяма част от познатите ни зърнени култури.
Здравословни ползи: Амарантът е особено полезен за :
- пациенти, проявяващи непоносимост към глутена;
- хора, страдащи от стомашно-чревни неразположения;
- лица, работещи при тежки условия на труд;
- всички, който спортуват активно, скоро очакват дете или поддържат здравословен и балансиран режим на хранене;
Редица кулинари твърдят, че термичната обработка значително подобрява вкусовите качества и усвояемостта на хранителните вещества, особено на протеина в зрънцата амарант.
Задължително трябва да се отбележи, че температурата не бива да бъде прекалено висока, тъй като може да се постигне обратен ефект.
Амарант, както и редица други зърнени култури се вари в съотношение с вода 1:2, а времето, необходимо за пълното му сваряване е приблизително 25 минути.
За да подобрите неговите вкусови качества, можете да го поднесете овкусен с мед или стевия и да прибавите сушени плодове и ядки.
Необходими продукти: 1 ч.ч Амарант – зърна; 2 ч.ч. вода; 3 с.л. мед; 50 гр. сушени плодове; 50 гр. орехи; брашно от рошков;
Начин на приготвяне – Амаранта се слага в тенджерка да се вари с водата. Варенето продължава 25 минути, на бавен огън. След като се снеме от котлона се овкусява с меда и се прибавят сушените плодове и орехите. Поръсва се с брашно от рошков.